Otestovali jsme cibetkovou kávu: Ideální dárek pro milovníky kávy!

Otestovali jsme cibetkovou kávu: Ideální dárek pro milovníky kávy!

Gábi – Recepty dětem 23. 10. 2019

Možná zvažujete, že byste tenhle netradiční zážitek darovali někomu blízkému nebo dopřáli sami sobě. Ale jak taková káva vlastně chutná a jak to s těmi cibetkami a jejich trávicím traktem vlastně je? Požádali jsme o testování velkou milovnici kávy a blogerku Gabi z receptydetem.cz, která se spolu se svým mužem Petrem pustila i do různých variant přípravy a ty pro vás zhodnotí. 

Hledáte něco extra? Vyzkoušejte cibetkovou kávu!

Moje mamka se ptala, co to přišlo za kávu. Tak jsem jí to řekla a málem šla k zemi. Ano, přesně takhle reaguje většina lidí, než si přečte a zjistí víc. Několik z nich tak reaguje i dál a nedá cibetkové kávě šanci. Pokud ale patříte mezi milovníky kávy a celkově rádi zkoušíte nové chutě, tak neváhejte!

Kde se ta cibetková káva bere?

Tato část baví i děti. Potutelně se u povídání chichotaly a ještě druhý den si povídaly o tom, že rodiče pijí kávu, kterou nějaké zvíře snědlo a následně vyloučilo (slušně řečeno). Jenže ono je to pomalu na další div světa.
To máte tak. Ovíječ skvrnitý, kterého známe jako cibetku, si vybírá jen ty nejlepší kávové plody. Ty pak prochází jejím trávícím traktem a právě díky procesu fermentace, ztratí kávová zrna hořkost a celkově mění svoji chuť a vůni. Po vyloučení pak sběrači těchto zrn vybírají pouze ta zrna, která jsou neporušená a následně je upraví loupáním, sušením a pražením. My pak dostáváme na stůl do svého hrníčku jedinečnou jemnou chuť kávy Kopi Luwak (indonéské označení kopi = káva, luwak = cibetka).

Proč je to tak drahé?

Už ze samotného popisu získávání kávy musí být každému jasné, že to není jen tak. Navíc na internetu se dočtete, že veškeré pokusy živit cibetky kávou i v zajetí skončily zatím spíše nezdarem a rozhodně nikdo nechceme přece podporovat nějaké zavírání do klecí a umělý chov. Cibetky to totiž bojkotují a my také. Kávová zrna se tedy sbírají ideálně pouze ve volné přírodě. A to znamená, že je jich málo. Je jich dokonce tak málo, že se ročně může vyrobit pouze několik set kilogramů této vzácnosti. A jak sami víte, nedostatkové zboží je luxusní záležitost a tomu odpovídá i jeho cena. Přesně tak je tomu i v případě cibetkové kávy.

Cibetka: mletá, nebo zrno?

Pokud máte doma mlýnek, tak jednoznačně doporučuji koupit si zrno. Pokud se o kávu zajímáte, tak jistě víte, že hrubost mletí hraje velikou roli! Proto si myslím, že jsme z našeho kávovaru nedostali maximum. Navíc čerstvě namletá káva bude vždy chutnat lépe, než ta, která je namletá delší dobu. Stejně tak jako je důležitá doba pražení – pokud se k vám dostane káva, která byla pražená před několika měsíci, žádnou hitparádu s ní nenaděláte. Toto je všeobecně jediná informace, která mi na balení chybí a beru to jako jediné minus.
Zároveň nezapomeňte na správné skladování a při přípravě na ideální teplotu vody, která se pohybuje okolo 95 °C.

Příprava cibetkové kávy v kávovaru

Záleží, jaký máte doma kávovar, ale když to budu brát podle toho našeho, tak je pro výslednou podobu a chuť kávy podstatné hned několik věcí.
Jednoznačně čistota všech částí kávovaru. Dále čerstvost kávy a její namletí. Toto jsme ovlivnit nemohli, a tak jsme sáhli po sáčku „espresso“. Pěchování už máme s Petrem sjednocené a stejně tak nastavení tlaku. Jenže i přes to, že máme vše profi, přípravu zmáknutou, tak jsme zapomněli právě na jeden důležitý fakt – doma si meleme kávu sami, takže odlišná hrubost mletí se projevila u prvního šálku tak, že extrakce nebyla žádná sláva a hlavně chyběla kréma.
U druhého pokusu jsme se poučili z předchozích nezdarů a dopadlo to mnohem lépe. I ta kréma byla. No a co se týče chutě. Lahoda!

Cibetka a překapávač

Překapávač máme doma zhruba 2 roky. Za tu dobu nám udělal obrovskou službu, takže jsem ho přeci nemohla ochudit o to, aby poznal vůni cibetkové kávy. Používáme ho tehdy, pokud potřebujeme více kávy a nemáme zrovna prostor pro kávovar. V tomto případě jsem ale odměřila množství pouze na 2 malé kávy, abych zjistila, jaká bude chuť. Byla méně výrazná, ale i tak nešlo rozhodně o žádný propadák. Takže pokud máte doma klasický překapávač, tak i v tomto případě si Kopi Luwak vychutnáte.

Cibetková káva a použití dripperu

Jako první si vždy nahřeji nádobu, do které bude překapávat káva. Vezmu horkou vodu a přes filtrační papír ji proliji (v případě menšího množství kávy stačí přes spodní část) a následně vyliji. Filtr pak lehce poupravím, aby nebyl úplně přilepen a nasypu do něj kávu. Mám doma odměrku, ale vychází to zhruba na těch 7 g kávy. Na toto množství dávám zhruba 90–110 ml vody. Nejdříve naliji první část vody na kávu, nechám ji pomalu filtrovat, a pak ke konci nalívám spíše z menší výšky zbytek vody a ještě to podpořím krouživými pohyby – od středu filtru.
Kávy z dripperu tedy mívám víc, než když si připravuji espresso. Zároveň je pohledově více „naředěné“ a je logicky bez pěny.
V případě cibetkové kávy jsme stále cítili tu její speciální chuť. Káva byla jemná a za sebe musím říct, že mi chutnala možná ještě více, než z klasického překapávače. Je to podle mě dané tím, že se tady zbytečně dlouho nepřepalovala a nezničil se tak její potenciál.
Tento způsob přípravy cibetkové kávy se hodí hlavně pro všechny ty, kteří si rádi dopřejí větší množství kávy a espresso jim nestačí. Protože i když je kávy více, tak její chuť je zachována.

Cibetka a moka konvička

Moka konvičku doma používáme už minimálně. Od té doby, co jsme si pořídili kávovar, tak už není tolik příležitostí, ale i tak ji čas od času vytáhneme. Je to zase jiný kávový rituál, který je potřeba si užít a vychutnat, i když má své negativa. Na tuto přípravu se hodí káva, která je krapet hrubší než na espresso a opět platí, že je lepší, když ji máte čerstvě namletou.
Kávu si dám do střední části konvičky a naplním ji po rysku (pokud ji konvička má). Na rozdíl od kávovaru se káva nijak neupěchovává, jen se lehce zarovná. Do spodní části naliji lehce předvařenou vodu – to z toho důvodu, aby se káva pak zbytečně dlouho nemusela vařit a nespálila se. Vodu dávám vždy maximálně pod pojistný ventil moka konvičky.

Pevně uzavřu a hurá na vařič. Nechávám jen mírný plamen a poslouchám, jak voda probublává přes filtr. Něco jako když posloucháte, jestli v troubě ještě praská popcorn, tak je potřeba poslouchat i konvičku. Jakmile tedy pára přebublá přes filtr, ztlumím plamen na naprosté minimum a dále kávu nevařím.
Obecně mi přijde tento způsob nejnáročnější, když to porovnám s překapáváním a dripperem, protože to chce i trochu šikovnosti a opatrnosti. Samotné se mi jednou stalo, že jsem se popálila o prskající horkou vodu.
Vzhledem k tomu, že zde není žádný vysoký tlak a jde „jen“ o páru, tak se nedá porovnávat s espressem. V případě přípravy cibetkové kávy tak šlo o nejhorší způsob přípravy kávy, kdy ani nějak nepoznáte, že právě ochutnáváte nějakou speciální dobrotu. Dá se říct, že kdybych nevěděla, o jaký druh kávy jde, tak to z tohoto způsobu přípravy vážně nepoznám. Což je docela smutné, když víte, o jakou vzácnost jde a kolik to stojí. A Petr se mnou naprosto souhlasí, takže za nás moka konvičku na přípravu cibetkové kávy nedoporučujeme. 

Gabi a Petr hodnotí

Možná už vám to bude jasné ze samotného popisu jednotlivých druhů přípravy, ale pro úplnost přidám i naše celkové hodnocení s ohledem na to, jak nám cibetková káva chutnala.

1. espresso – jednoznačný vítěz! Při tomto způsobu přípravy dostanete z cibetkové kávy maximum.

2. dripper – má styl a chuť zůstává – ideální pro všechny, kteří nemají doma kávovar.

3. překapávač – chuť nám přišla méně výrazná než u předchozích způsobů, ale stále šlo o kvalitní zážitek.

4. moka konvice – za nás nejslabší způsob přípravy, který bychom doporučovali jen tehdy, pokud nemáte jinou možnost – respektive je škoda na výběrovou kávu.

Silné aroma a lehký nádech čokolády

Do turka jsme se nakonec nepouštěli, protože mi to přišlo škoda a navíc jsme chtěli vyzkoušet a vychutnat si ještě jednou espresso, které dává cibetkové kávě mnohem lepší potenciál.
Co se týče její chuti, tak nám osobně nepřišla jako to nejlepší, co jsme kdy pili. Už jsem narazila na několik druhů kávy, která mi chutnala více. Jenže je to hodně individuální. Chutě máme odlišné. Možná to bylo i tím, že jsem všude četla, jak moc speciální tato káva je a měla jsem až moc přehnané očekávání. Také to je určitě tím, že od té doby, co jsme byli s Petrem na speciálním kávovém kurzu a pořídili jsme si kvalitní kávovar, tak jsme i doma zvyklí na vysoký standard.
Každopádně jde ale o to lepší, co si můžete doma dopřát. Takže bych nerada, aby to třeba vyznělo tak, že nám káva nechutnala, to naopak. S chutí jsme moc spokojení. Plusem pro nás bylo rozhodně to, že i když měla káva silné aroma, tak nebyla přehnaně hořká. Karamel jsme tam necítili, za to spíše lehký nádech čokolády.

Dokonce jsem se dočetla, že někdo v cibetkové kávě cítí i nádech švestek. Je to možné. To je na tom totiž to dobré – cibetková káva je tak kvalitní, že vám to nekazí žádná pachuť, kyselost, ani hořkost. Jde o čistý požitek.
A teď asi nejzásadnější otázka: koupila bych si cibetkovou kávu za tu cenu, když už vím, jak chutná? Ano, koupila. A navíc ji doporučuji i jako super dárek pro všechny kávomilce. 🙂 

Jak se vám článek líbil?

Gábi – Recepty dětem

Blogerka Gábi má dvě děti, žije na vesnici, má slabost pro lokální a sezónní suroviny, kvalitní kávu, víno a dobré jídlo. Déle než šest let píše blog Recepty dětem, tři roky po sobě byla v TOP 10 Czech Blog Awards (FOOD). 

Nahoru